Untitled Document
İspark havaalanlarında 2 saat ücretsiz otopark
30 yıl sonra marmara denizinde uskumru bereketi
Uzmanlar uyardı! Instagram şifrenizi değiştirin
Kosgeb kılıklı dolandırıcılar


TCMB DÖVİZ KURLARI
DOLAR 5.3015  -  5.3227
AVRO 5.9916  -  6.0156

KÖŞE YAZILARI
BAY EFSANE
Coca Cola'nın müşterilerine attığı Ramazan kazığı


İLÇE HABERLERİ
ADALAR
ATAŞEHİR
AVCILAR
BAĞCILAR
BAHÇELİEVLER
BAKIRKÖY
BAŞAKŞEHİR
BAYRAMPAŞA
BEŞİKTAŞ
BEYKOZ
BEYLİKDÜZÜ
BEYOĞLU
BÜYÜKÇEKMECE
ÇATALCA
ÇEKMEKÖY
ESENLER
ESENYURT
EYÜP
FATİH
GAZİOSMANPAŞA
GÜNGÖREN
KADIKÖY
KAĞITHANE
KARTAL
KÜÇÜKÇEKMECE
MALTEPE
PENDİK
SANCAKTEPE
SARIYER
SİLİVRİ
SULTANBEYLİ
SULTANGAZİ
ŞİLE
ŞİŞLİ
TUZLA
ÜMRANİYE
ÜSKÜDAR
ZEYTİNBURNU

ZİYARETÇİ BİLGİLERİ
Dün Tekil :
64
Bugün Tekil :
48

Bilim insanları Sabri Ülker Vakfında buluşuyor

Yayın Tarihi : 04.05.2016   Okunma Sayısı : 423
sabri ülker vakfı

Sabri Ülker Vakfı, beslenme ve metabolizma ilişkisini merceğe alan ve Nobelli Kobilka’nın katılacağı Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu’na ev sahipliği yapacak

Sabri Ülker Vakfı, İstanbul’da sağlık ve beslenmeyi bir araya getiren önemli bir sempozyuma ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi’nde araştırmalarını sürdüren Sabri Ülker Merkezi bilim camiasından ünlü isimleri Sabri Ülker Vakfı’nın ev sahipliğinde, 6 Mayıs’ta “Metabolizma ve Yaşam Sempozyumu”nda bir araya getirecek. Merkezin 2015 yılındaki çalışmalarına dair ayrıntıların ve yeni gelişmelerin de paylaşılacağı sempozyum boyunca, bilim dünyasının nabzı İstanbul’da atacak. Açılış konuşmacısı, 2012 Kimya Nobel Ödülü sahibi Prof.Dr. Brian Kobilka’nın onur konuğu olarak katılacağı sempozyum sonucunda bilim dünyasından yeni çalışmalar kamuoyu ile paylaşılacak.

Beslenmenin metabolizma ve bağışıklık sistemi ile ilişkisinin incelenmesinin hedeflendiği sempozyumda, bu ilişkinin özellikle kronik hastalıklar ile yaşlanmanın engellenmesi ve tedavisinde çok önemli fırsatlar sunduğu vurgulanacak.

ARAŞTIRMA ANLATILACAK
Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in liderliğinde bu alanda araştırmalarını sürdüren Harvard Sabri Ülker Merkezi son dönemde gerçekleşen araştırma ve sonuçlarını paylaşıma açacak. Sempozyum ayrıca,

Sabri Ülker Merkezi’nin 2015 yılı etkinliklerini ve yürütülmekte olan çalışmaları da mercek altına alacak. Sabri Ülker Merkezi’nin çalışmalarında moleküler besinler, metabolizma ve hastalıkları birbirine bağlayan mekanizmalara ışık tutan yeni araştırmaların yanı sıra; şişmanlık, diyabet ve beraberinde oluşan hastalıkların önlenme ve tedavisine yönelik gelişmelere yer veriliyor.

NOBELLİ KOBİLKA, DİYABET VE OBEZİTEYİ ANLATACAK
Açılış konuşmasını yapacak 2012 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Brian Kobilka Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi Moleküler ve Hücresel Fizyoloji bölümlerinde çalışmalarına devam ediyor. Kobilka, İstanbul’da da, diyabet ve obezite gibi metabolik hastalıklara dair son dönem çalışmaları ve yapısal biyolojinin ilaç geliştirme çalışmalarındaki potansiyel etkilerini anlatacak.

Bu arada, sempozyumda Sabri Ülker Vakfı’nın “beslenme, metabolizma ve toplum sağlığına ilişkin araştırma, eğitim programları dahil diğer girişimleri desteklemek, genç bilim insanlarını teşvik etmek” hedefi doğrultusunda düzenlediği Sabri Ülker Uluslararası Bilim Ödülü de verilecek.

HARVARD'A İSMİNİ VERMİŞTİ
2014’te Yıldız Holding’in Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi’ne yaptığı bağış neticesinde fakültedeki Genetik ve Kompleks Hastalıklar Laboratuvarı’na 10 yıl için Sabri Ülker Merkezi ismi verilmişti.


YAŞAM 34 HABER           2015 - © Tüm hakları saklıdır. Ata REKLAMCILIK